Opublikowany przez: Monika C. 2019-10-22 17:29:49
Autor zdjęcia/źródło: Konferencja Komitetu Ochrony Praw Dziecka, mat. prasowe redakcji
Kampania skierowana jest do rodziców i opiekunów, którzy borykają się z mniejszymi lub większymi problemami wychowawczymi lub zwyczajnie mają wątpliwości czy są wystarczająco dobrymi rodzicami
„Jedno z podstawowych źródeł kłopotów wychowawczych tkwi w nieznajomości i nieszanowaniu potrzeb emocjonalnych dziecka. Wielu rodziców uważa, że małemu dziecku do prawidłowego rozwoju, pełni szczęścia, wystarczy prawidłowe żywienie, odpowiednie ubranie, należyta pielęgnacja. Rodzice niejednokrotnie nie wiedzą, jak doświadczenia dzieciństwa wpływają na rozwijanie się życia uczuciowego dorosłych i jaka jest zależność pomiędzy prawidłowymi stosunkami w rodzinie, a zdrowiem psychologicznym jej członków. W dzisiejszym zabieganym życiu brakuje czasu na okazywanie, pielęgnowanie i rozwijanie uczuć” – mówi Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Jako portal Familie.pl, którego ideą jest tworzenie społeczności rodziców popieramy inicjatywę konkursu, gdzie rodzice i opiekunowie będą mogli zgłaszać krótkie historie o tym, jak dzieci bywają mądrzejsze od dorosłych, czego uczą rodziców. Nagrodami będą przedmioty i książki nagrodzone w XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku. Kampania edukacyjna została objęta patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dra Adama Bodnara. Konkurs zorganizowany będzie na FB KOPD link: TU
„Rodzice wychowają szczęśliwe dziecko, gdy sami są szczęśliwi, naucza je miłości, gdy sami okazują miłość, dziecko wyrośnie na osobę uważną, cierpliwą i delikatną, jeżeli rodzice są uważni, cierpliwi i delikatni. Ale dziecko stanie się agresywne, krnąbrne, złośliwe albo leniwe, jeżeli takie otrzyma wzory postępowania od najważniejszych osób w swoim życiu, czyli od matek i ojców” – mówi psycholog Ewa Woydyłło.
Aleksandra Piotrowska tłumaczy także, że mądrzy rodzice tworzą dzieciom w miar stałe ogólne ramy rozwoju, przekazują im normy i zasady postępowania, którymi powinny się kierować żyjąc wśród innych. - „I co niezwykle ważne, dają dzieciom akceptację, miłość. Wszystkie te czynniki łącznie tworzą teren, w którym dziecko czując się bezpiecznie, swobodnie i chętnie działa, eksploruje i poznaje zarówno świat przedmiotów, przyrody, jak i ludzi, stopniowo budując swoje kompetencje”.
Według ekspertów zbyt mało czasu poświęcamy na dobór odpowiedniej rozrywki dla swoich dzieci. Nie chodzi o to by czuć się rozgrzeszonym, kiedy dziecko siedzi przed telewizorem czy komputerem i ogląda bądź gra we wszystko „jak leci”. Wyjście dziecka na podwórko też nie powinno oznaczać dla rodziców świętego spokoju. Ważne byśmy wiedzieli, z kim tam dziecko spędza czas i co robi.
Psycholog Aleksandra Piotrowska przestrzega - „mądry rodzić wie, że najcenniejszą walutą w wychowaniu jest uwaga i czas poświęcone dziecku. Nie można ich odkładać „na później”, kiedy życie nam dorosłym zacznie płynąć spokojniej, Jeśli chcemy by nasze dziecko było aktywne fizycznie, nie możemy sami godzinami zalegać przed telewizorem. Nie nauczymy dziecka uprzejmości, jeśli sami będziemy burczeć od rana na innych. A jeśli nie chcemy, by nasze dziecko było przyklejone do smartfona, sami też nie możemy w czasie posiłku pisać sms-ów czy sprawdzać poczty.
„Pamiętajmy, chcemy czy nie, jesteśmy dla dzieci modelami zachowań. Wychowujemy głównie przez to, jak sami postępujemy, a nie przez „wychowawcze”, pouczające rozmowy raz na dwa tygodnie” – mówi psycholog Aleksandra Piotrowska.
Superniania i psycholog rozwojowy Dorota Zawadzka mówi natomiast: „uważam, że najważniejsze w wychowaniu i mądrym rodzicielstwie są: uważność, stałość i konsekwencja. Zawsze powtarzam, że rodzice zbyt często pozwalają na zbyt wiele, zamiast wprowadzać dziecko w świat jasnych zasad i norm. Pozwalają z wielu powodów. Czasem jest to niewiedza, czasem zaniedbanie, a niejednokrotnie brak czasu. Jednak właśnie stosując reguły i podejmując właściwe decyzje są w stanie osiągnąć zaskakująco wiele."
Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD) jest ogólnopolska organizacja pożytku publicznego, która zajmuje się ochrona praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Swoją misje KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne w warszawie oraz 20 oddziałów terenowych w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.
Misją KOPD jest pomoc tym, którzy sami nie mogą się chronić – dzieciom. Aby to robić organizowane są zbiorki p[publiczne i akcje CSR, kampanie społeczne i eventy, choćby takie jak konkurs Świat Przyjazny Dziecku.
By uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić i umówić się do konkretnego specjalisty. Działalność Komitetu jest BEZPŁATNA.
Środki z udziału w konkursie, który w tym roku organizowany jest po raz 18., oraz z zakupu zabawek biorących w nim udział wspierają działania statutowe KOPD, czyli bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną, diagnozę dzieci wykorzystywanych seksualnie, mediacje rodzinne, terapie psychologiczną dziecka i rodziny. Honorowy patronat nad konkursem objęły m. in. Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Pan Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Magdalena Różdżka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.